Parametry parzenia, stopnie wypalenia i mielenia, metody obróbki, dobre espresso, klarowny przelew, najlepsze młynki, techniki latte art – miłośnicy kawy mogą godzinami rozprawiać na temat właściwości ziaren i sposobów ich przygotowywania. A co, gdyby na kawę spojrzeć z nieco innej strony? Dziś zapraszamy was do poznania 10 nieoczywistych ciekawostek o kawie, które przybliżą jej historię i pokażą ją w szerszym kontekście – społecznym i kulturowym.
Według legendy kawa została odkryta w starożytnych Etiopii przez pasterza imieniem Kaldi. Jego kozy zjadły czerwone owoce z drzewa kawowca i nagle stały się bardzo energiczne. Kaldi podzielił się tym spostrzeżeniem z mnichami, którzy użyli owoców do przygotowania naparu, rozpoznając te “magiczne” właściwości kawy.
Źródła historyczne podają, że uprawy kawy zaczęły się w XIII wieku na Półwyspie Arabskim. Arabowie byli zatem pierwszym społeczeństwem, które rozpowszechniło i handlowało tymi niezwykłymi ziarnami. Wraz z rozprzestrzenianiem się handlu, kawa trafiła do Europy w XVII wieku, gdzie szybko zyskała popularność jako napój luksusowy.
Pierwsza kawiarnia w Polsce została otwarta w Warszawie w 1689 roku pod nazwą “Udział”. Kawa szybko zdobyła serca Polaków, stając się ważnym elementem kultury i tradycji.
Brazylia jest największym producentem kawy na świecie. Stan São Paulo w Brazylii produkuje więcej kawy niż jakikolwiek inny kraj. Ale warto wiedzieć, że plantacje kawowców znajdują się również w innych regionach Ameryki Południowej, Azji i Afryki.
Kawa jest uznawana za napój narodowy w Etiopii, Kolumbii i Turcji. W tych krajach picie kawy stało się istotną częścią kultury, a przygotowanie i podawanie czarnego naparu ma szczególne znaczenie społeczne.
Jedną z najdroższych kaw na świecie jest Kopi Luwak. Ziarna tej kawy są zbierane z odchodów cywety, a proces produkcji sprawia, że jest ona jedną z najrzadszych i najbardziej luksusowych kaw. Kopi Luwak cieszy się dużą popularnością wśród koneserów, ale jednocześnie budzi kontrowersje z powodu metod pozyskiwania ziaren.
W spożyciu kawy zdecydowanie przodują kraje skandynawskie. Na pierwszym miejscu znajduje się Finlandia z wynikiem ok. 12 kg ziaren na osobę rocznie. Tuż za nią plasują się Norwegia oraz Islandia. Podejrzewa się, że ma to związek z niskimi temperaturami oraz samą kulturą, w której dużą wagę przywiązuje się do przerw i odpoczynku.
Kawa wyruszyła w kosmiczną podróż dzięki astronautom z programu Apollo, a pierwszy ekspres do kawy został wynaleziony specjalnie z myślą o lotach kosmicznych. Choć picie kawy w warunkach mikrograwitacji może być wyzwaniem, astronauci cenią sobie smak i aromat kawy nawet poza Ziemią.
Współczesne filtry papierowe do kawy zostały wynalezione przez Melittę Bentz, niemiecką przedsiębiorczynię, w 1908 roku. Jej wynalazek zmienił sposób parzenia kawy, umożliwiając prostą i wygodną filtrację, dzięki czemu kawa stała się bardziej klarowna i smaczniejsza.
1 października obchodzimy Światowy Dzień Kawy, który został ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Kawy (ICO) w 2015 roku. To święto ma na celu promowanie kawy, zarówno jako napoju, jak i produktu, który wpływa na życie milionów ludzi na całym świecie, od rolników po miłośników czarnego naparu.
Twój koszyk aktualnie jest pusty.